svejserobotcelle med pisitioner og gående glideskinne
Beskrivelse
Normalt er den længste rækkevidde 2000 mm for en svejserobotarm. Når emnet er for stort til at bruge en 2000 mm robot, kan den bevægelige jordskinne hjælpe med at forlænge robottens bevægelseslængde. Styreskab, svejsestrømkilde og andet udstyr kan også designes stående på skinnen.
På den anden side hjælper 1-akset hoved-hale-positioneringsenhed med at holde det lange emne og rotere for at opnå svejsning forfra og bagfra.
Teknisk parameter for positioneringsenhed
| Model | JHY4030A-180 / JHY4030A-250 |
| Nominel indgangsspænding | Enfaset 220V, 50/60HZ |
| Motorisoleringskalorier | F |
| Arbejdsbord | 1800X800mm / 2500X800mm (kan tilpasses) |
| Vægt | Omkring 600 kg/omkring 800 kg |
| Maks. nyttelast | Aksial nyttelast ≤300 kg / ≤500 kg / ≤1000 kg (>1000 kg kan tilpasses) |
| Gentagelsesnøjagtighed | ±0,1 mm |
| Stopposition | Enhver position |
Teknisk parameter for bevægelige skinner
| Model | JHY6030A/6050A/6100A |
| Nominel indgangsspænding | Enfaset 220V, 50/60HZ |
| Motorisoleringskalorier | F |
| Arbejdsbord | 500X500mm (kan tilpasses) |
| Vægt | Omkring 450 kg |
| Maks. nyttelast | Aksial nyttelast ≤300 kg / ≤500 kg / ≤1000 kg (>1000 kg kan tilpasses) |
| Gentagelsesnøjagtighed | ±0,1 mm |
| Stopposition | Enhver position |
Pakke: Trækasser
Leveringstid: 40 dage efter forudbetaling modtaget
Ofte stillede spørgsmål
Q: Skal jeg også købe en positioner, der passer til svejserobotten?
Svar: Det afhænger af dine emners kompleksitet. Hvis dit emne er komplekst, skal du købe en positioner, der passer til svejserobotten.
Q: Hvilke oplysninger skal jeg give, så I kan anbefale en passende robot til mig?
Svar: Angiv venligst detaljerede tegninger af emnet, inklusive materiale, tykkelse, svejseposition, dimensioner og vægt af emnet.
Q: Kan I tilbyde tilpasset service til vores produkt?
Svar: Ja. Vi leverer professionelle robotsvejsesystemer i henhold til dit specifikke produkt. Du skal blot sende os dine detaljerede produkttegninger og svejsekrav, så udarbejder vi et skræddersyet teknisk forslag til dig.
Q: Kan du sende en ingeniør til vores land for at opsætte maskinen?
Svar: Ja. Vi sender en tekniker til dit land for at hjælpe med installation, idriftsættelse og træning. Eventuelle problemer kan være problematiske, og vi tilbyder også online service.
Q: Jeg vil gerne vide svejsekvaliteten for vores produkt, hvad skal jeg gøre?
Svar: Du kan sende dine prøver til vores fabrik for at få lavet en testsvejsning. Efter testsvejsningen sender vi svejsevideoen og billederne til dig som reference. Vi sender også prøverne tilbage til dig til verifikation.












