automatisk svejserobotløsning

Hvordan vælger du en pålidelig arbejdsstation?
Fortæl os først detaljerne om dit emne, såsom emnets materiale, tykkelse, dimensioner og vægt.
Fortæl derefter dine krav: den ønskede svejsesømeffekt, sikkerhedsarbejdsmiljøer osv.
Så taler vi om jeres produktionsproces, hvordan udfører I skærearbejdet? Er afvigelsen stor mellem dele?
Endelig anbefaler vi egnede robotteknologier, positioneringsenheder, robotskinner, lasersensorer, sikkerhedslysgitre, sikkerhedshegn osv. til forskellige anvendelser og specifikationer, der passer til kundens produktionsproces.
Teknisk parameter for positioneringsenhed
| Model | JHY4030U-120 |
| Nominel indgangsspænding | Enfaset 220V, 50/60HZ |
| Motorisoleringskalorier | F |
| Pladespiller størrelse | 1200X650mm (kan tilpasses) |
| Vægt | Se den faktiske vægt |
| Maks. nyttelast | Aksial nyttelast ≤300 kg / ≤500 kg / ≤1000 kg (>1000 kg kan tilpasses) |
| Gentagelsesnøjagtighed | ±0,1 mm |
| Stopposition | Enhver position |
Komponenter til robotarbejdsstationer
1. Svejserobot:
Type: MIG-svejserobot-BR-1510A, BR-1810A, BR-2010A
TIG-svejserobot: BR-1510B, BR-1920B
Lasersvejserobot: BR-1410G, BR-1610G
2. Positioneringsenhed
Forskellig type: 1 akse, 2 akser, 3 akse positioner, nyttelast: 300/500/1000 kg eller tilpasset
3. Jordskinne
Type: 500/1000 kg nyttelast, ≥3 m længde som ekstraudstyr.
4. Svejsemaskine
Type: 350A/500A svejsemaskine
Karakter: Kan bruges til svejsning af kulstofstål, rustfrit stål, aluminium og galvaniseret stål
5. Svejsebrænder:
Type: 350A-500A, luftkølet, vandkølet, push-pull
6. Brænderensningsstation:
Type: Automatisk pneumatisk svejsebrænderrenser
Funktion: skæring af svejsetråd, rengøring af brænder, oliesprøjtning
7. Lasersensor (valgfri)
Funktion: svejsesporing, positionering.
8. Sikkerhedslysgardin (valgfrit)
Funktion: Normalt installeret på sikkerhedshegnet for effektivt at beskytte personer ved at blokere sikkerhedslysgardinet
9. Sikkerhedshegn (valgfrit)
Funktion: Installeret i periferien af robotarbejdsstationen for at isolere udstyret og beskytte personalets sikkerhed
Pakke: Trækasser
Leveringstid: 40 dage efter forudbetaling modtaget












