6-akset svejserobotarbejdsstation i rustfrit stål og aluminium

Funktion
1. Robottens indbyggede kabeldesign gør det muligt for robotten at bevæge sig uden forstyrrelser, og arbejdsstationens layout er pænt og ryddeligt
2. Robotstyreskabet kan styre op til 11 akser, hvilket undgår kompleks PLC-fejlfinding og pladsbesættelse
3. JHY-robotten og positioneren kan synkroniseres, og robotten kan svejse samtidigt, når positioneren roterer, hvilket gør denne arbejdsstation særligt velegnet til cirkulær svejsning.
4. En bred vifte af hjælpeudstyr er tilgængeligt, såsom lasersensorer, sikkerhedslysgitre og sikkerhedshegn.
5. Styresystemet indeholder adskillige svejseprocespakker, som muliggør brug af forskellige svejsetilstande til forskellige emner.
Teknisk parameter for positioneringsenhed
| Model | JHY4030D-080 |
| Nominel indgangsspænding | Enfaset 220V, 50/60HZ |
| Motorisoleringskalorier | F |
| Arbejdsbord | Diameter 800 mm (kan tilpasses) |
| Vægt | Omkring 400 kg |
| Maks. nyttelast | Aksial nyttelast ≤300 kg / ≤500 kg / ≤1000 kg (>1000 kg kan tilpasses) |
| Gentagelsesnøjagtighed | ±0,1 mm |
| Stopposition | Enhver position |
Komponenter til robotarbejdsstationer
1. Svejserobot:
Type: MIG-svejserobot-BR-1510A, BR-1810A, BR-2010A
TIG-svejserobot: BR-1510B, BR-1920B
Lasersvejserobot: BR-1410G, BR-1610G
2. Positioneringsenhed
Model: JHY4030D-080
Type: 1-akset vandret roterende positioner
3. Svejsestrømkilde
Type: 350A/500A svejsestrømkilde
4. Svejsepistol
Type: luftkølet pistol, vandkølet pistol, push-pull pistol
5. Brænderensningsstation:
Model: SC220A
Type: Automatisk pneumatisk svejsebrænderrenser
Andet perifert udstyr til robotarbejdsstationer
1. Robot bevægelig skinne
Model: JHY6050A-030
2. Lasersensor (valgfri)
Funktion: svejsesporing, positionering.
3. Sikkerhedslysgardin (valgfrit)
Beskyttelsesafstand: 0,1-2 m, 0,1-5 m; beskyttelseshøjde: 140-3180 mm
4. Sikkerhedshegn (valgfrit)
5. PLC-skab (valgfrit)












